Seudónimo Seudónimo
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

find the unit rate. round to the nearest hundred if necessary
360 miles in 6 hours
6,840 costumers in 45 days
45.5 meters in 13 seconds
$7.40 for 5 pounds

Respuesta :

Coyotesfan161 Coyotesfan161
  • 04-05-2017
360÷60=60 60 miles per hour    6840÷45=152 152 costumes per day   45.5÷13=3.5 rounded to nearest hundred= 4 4 meters per second    $7.40÷5=$1.48 rounded to nearest hundred = 1 $1 per pound
Answer Link

Otras preguntas

how many years would take to terraform for Mars
The knee cap is the ____
what are the Axis I-V? will upvote!!
You find an apartment that rents for $320 per month. you are also responsible for utilities that average $80 per month. what is your likely yearly cost for this
Nick’s mother bought 4 3/8 pounds of strawberries on Monday. Nick ate one fourth of the strawberries before he went to bed. A. How many pounds of strawberries d
Write the complete balanced equation for the following reaction: C4H10 + O2 yields CO2 + H2O
what are the Axis I-V? will upvote!!
Why organisms typically adapt over time?
Charles lindbergh was known as
A fast food restaurant sells between 164 and 328 hamburgers per day. If the company profits $82.00 per 82 hamburgers sold, approximately how much does the compa