jackccccc1937 jackccccc1937
  • 02-08-2017
  • Business
contestada

Question help the muffin house produces and sells a variety of muffins. the selling price per dozen is​ $15, variable costs are​ $9 per​ dozen, and total fixed costs are​ $4,200. how many dozen muffins must the muffin house sell to​ breakeven?

Respuesta :

Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 02-08-2017
Breakeven point in units
Fixed cost÷(selling price-variable cost)

4,200÷(15−9)=700 units
Answer Link

Otras preguntas

A circle with two chords is shown below. The diagram is not drawn to scale. What is the value of x? Round the answer to the nearest tenth. A:x=15.8 B:x=5.1 C:x=
What are the three main components of a nuclear power plant?
How to solve this identity?
Which data type stores images and audio visual clips?
identify the two pieces of information you need to know the velocity of an object
Please help me quick ASAP!!!!!!!!
You need to increase the security of your linux system by finding and closing open ports. which of the following commands should you use to locate open ports?
Solve the equation using the quadratic formula : x^2-10x+25=18
which fraction is greater than 1/2 but less than 3/4 7/8 , 2/5 , 1/3 , 5/8 or 3/6
NEED HELP NOW 10 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER PLZ ANSWER ALL 5 PHOTOS!!!!!