joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 45+ )
Otras preguntas
Which sequence of transformations will change figure PQRS to figure P′Q′R′S′? (5 points) Group of answer choices Counterclockwise rotation about the origin by 1
Find the height and the exact area of the isosceles trapezoid.
Korean war what did the US and its allies want? why did the US get involved
What is the difference between an expression and an equation? Answer using RAE. Write an expression that represents the following situation: An Uber driver char
Benjamin has 10 marbles in a bag. 4 are red, 2 are blue, 3 are green, and 1 is yellow. Part A: What is the probability of drawing a color other than blue? Part
can someone please help me with this i got school tmr
41 Which phrase from the passage helps the reader understand the meaning of multi-taskers? "To take in and do as much as possible, many of today's users have be
3. Complete the sentence by choosing the proper option from the given choices. There with angle measures of 30°, 70°, and 80°. A. is no triangle B. is exactly 1
Write this number in standard notation. 2.0 x 10^5
This year achieved an ROE of. Suppose management takes measures that decrease Asset turnover (Sales/Total Assets) next year. Assuming Sales, Profits, and financ