rar1803 rar1803
  • 02-01-2024
  • Mathematics
contestada

Adriana spent $24 on fruit punch and lemonade. Fruit punch costs $3 per bottle. Lemonade costs $2 per bottle. How many bottles of fruit punch could Adriana buy if she did not get any lemonade

Respuesta :

2022kay 2022kay
  • 02-01-2024

Answer:

8

Step-by-step explanation:

24/3=8

Answer Link

Otras preguntas

kristy ran 24 laps in chairity run and then walked 0.2 kilometer to the presentation table. The total distance Kristy traveled was 29.6 kilometers. What was the
Explain how a shortage of water affects the health of your cells. Make sure to use words such as osmosis
utilizing the models of marketing communication-- tactic used in the one-to-one model which is a more personal level of marketing
students drink for many reasons. which of these reasons is most likely to result in negative consequences ​
The points Q(-1,1),R(2,-3), and S(-1,-3) are the vertices of a triangle. Find the area of the triangle
PLEASE PLEASE HELP ME!!!!
The prices of several chairs are 89,76,81,91,88 and 70.what is the mean of the chair prices
Units used to measure the rate of electron flow
What was one effect of the actions taken by Senator Joseph McCarthy and the House Un-American Activities Committee?
What are the stages in the development of a multimedia project?