oldcoolschool
oldcoolschool oldcoolschool
  • 01-09-2017
  • Physics
contestada

Which unit is used to measure mass? A. gram B. pound C. newton D. milliliter

Respuesta :

bobby3702
bobby3702 bobby3702
  • 01-09-2017
Yeah, the answer is gram

Newton is a unit of force
ML is a unit of volume
Pound is a unit of weight
Answer Link

Otras preguntas

which is an example of relative location? A. The south pole , B. 49 ° latitude 3° longitude , C. zip code 98466 , D. fifty feet down this road and then to the
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of ea
Use mathematical induction to prove the statement is true for all positive integers n. 8 + 16 + 24 + ... + 8n = 4n(n + 1)
what role do natural resources play in the economy of a country?
wdqw l*w*9*4 l=24 w=36
during the month of February fabulous feet shole mart sold 50 pairs of red loafers after an ad campaign to boost sales they sold 58 pairs in march find the perc
A drama is told through a combination of action and
i will be giving out brainliest) 1. What is the slope of the line containing the points (5,-7) and (2,5)? 4 1/4 -3/2 - 4 Not enough information gi
What was the purpose of Mendel's experiments with dihybrid crosses? A. To determine if traits are controlled by more than one gene
what was the amendment that abolished slavery