sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

If 2A:3B =5:6 and 3B:2C =36:15, then find A:C
Which category best describes the group of shapes
Which of these inequalities is correct
difference betweenDark web. and Deep Web.​
(i) The place where indigo planters organized a satyagraha.​
24. Which description describes the solutions to this inequality? 9> 52 A. all the possible numbers that are smaller than twenty-five B. all the positive num
Describe the graphs of the following linear system of equations: One solution Answer: No solution Answer: Infinite solutions Answer: What have you learned abo
1. State three types of web protocols​
Amy has 2 1/2 kilograms of grapes on the scale at the grocery store. She then puts an additional 50 grams of grapes on the scale. What is the total weight, in g
What is the difference between shifting cultivation and land rotation?​