starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

is 84 feet in 12 seconds equivalent to 217 feet in 31 seconds
When Faith takes tests, she often gets anxious about which questions she'll be asked to answer. How can she reduce this anxiety during tests? Should she take
find x and y given that 2x-10= 4y and 3y = 5x-18​
Which absorbs water faster? (Silk or cotton or wool or nylon)
What is a central idea of "Perseus and the Quest for Medusa's Head"? Responses A. An angry king tries to shame Perseus, whom he hates, but the plan backfires w
find x and y given that 2x-10= 4y and 3y = 5x-18​
Identify the monomials and binomials X +3,15 a + b +9, 3q - 7q,axb
is a personal residence a capital asset
Which of the following is the FIELD in a database table? Account_Balance $2,109.49 $1,345.20 $969.78
DEVELOPMENT ETHICS ADDRESS 3 KEY THEME PARATES THEM.​