shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

During the great depression 1 on 4 people were out of work true or false
If Stephen has 1 pound and sells 6oz and and 4 grams. How much does Stephen have left before the cops take it all?
Which is greater 1. 11/12 or 2/6 2. 3/6 or 3/12. 3.6/10 or 3/12. Please number answer for brainliest
Happy paws charges $19.00 plus $2.50 per hour to keep a dog during the day. Woof Watchers charges $11.00 plus $3.75 per hour. Complete the equation and solve it
Genetics play a role in determining fat storage location and body shape myth or fact
IN WHAT SEQUENCE DOES MAGMA MOVE THROUGH A VOLCANO?
Solve the equation (5×+7)1/5=(8-6×)1/5
Mark Twain gave his bluejays in “What Stumped the Bluejays?” a grammatically-imperfect _______ to create humor and irony within the short story. description
Belle’s grandfather lives in a region where the temperature drops below 0°F at night. When Belle visited her grandfather, they hiked up a hill. Belle noticed th
How did the Compromise of 1877 effectively end Reconstruction?