brittney3 brittney3
  • 01-09-2015
  • Mathematics
contestada

the loving lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24. the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16. which company has a higher unit price?

Respuesta :

alygirl
alygirl alygirl
  • 01-09-2015
the sweet and sour company
Answer Link

Otras preguntas

our brains physically change when we learn something new by bridging the gaps along the neural pathways in our brain. these gaps are called ?
Which story problem could be solved using the given equation? 14×35=m​
which expression is the sum of two terms​
What does point of have to do with plot of black beauty
Does the relationship {(1,1), (2,1),(3,2), (4,3), (5,5), (6,8), (7,13)} represent a function? Yes
Emiliana pays 6% sales tax on a cupcake that costs 3 dollars. How much does the sales tax add to the purchase price? Please tell me how you got the answer. (ans
work out the input for this function machine ​
Midway through the fundraiser, Mrs Little, the sponsor, discovers a container of buttermilk in the back of the fridge. It has 6 cups of buttermilk in it. How ma
find the slope and the y-intercept of the line.
PLEASE I NEED HELP WITH THISSS ASAP!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!