kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

Ice cream beans are selling for $10 per pound and durians are selling for $9 per pound. If the market sold a total of $196 worth of durians and ice cream beans
Which line of text from "The Most Dangerous Game” best supports the claim that Rainsford learns to fear the general?
Name our body parts?
Which statement describes what these four powers have in common?
Simplify the expression below -3(10x + 4y) + 6(6x − 2y)
15. The temperature C, in degrees, that is equivalent to a temperature of F degrees Fahrenheit is given by graph of this equation shows the temperature in Celsi
what is lunar dust made of??? please help me out here!!
Please help! Find the time. 8 POINTS!!
1.) Which main-sequence stars on the Hertzsprung-Russell (H-R) diagram are the least massive? blue orange red yellow 2.) Stars of which color have the highest
The specific heat of carbon is 0.71 j/(g C) how much energy is given off as a 2 gram piece of graphite cools from 120 to 20 C