alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

According to the documentary, what reward did Pope Urban II promise people would receive if they engaged in the Crusades?
Can someone help me with this question? Thank you!!
Which equations have the variable term in the equation -6 + 2x = 6x - 9 Isolated to one side of the =, and the constant isolated to the other side? Select all t
Which answer choice BEST describes the opposing viewpoints that led to the Missouri Compromise? Northern states opposed admitting any new slave states into the
Who was the quaker woman who gave lectures calling for temperance, peace, workers’ rights, and abolition?.
what are the impacts of indian summer moonsoon​
(PLEASE HELP I NEED TO PASS GIVING BRAINLIST!)How did the decrease in job opportunities during the Great Depression affect wages? O Wages decreased. O Wages inc
How did abolitionists use the political system to fight slavery?.
PLEASE HELP ME I ASAPI WILL MARK YOU BRAINLIEST
The solid below is made from cubes. Find its volume.