Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

I will give brainliest!!!!
6 pounds of tomatoes cost $8.88. At this same rate, how much do 4 pounds of tomatoes cost?

$4.44
$6.66
$5.92
$5.48

Respuesta :

BlurpEconomicsss BlurpEconomicsss
  • 02-12-2017
The answer is C, $5.92.

Divide 8.88 by 6 to get how much it costs per pound.
8.88 / 6 = 1.48
Then, multiply 1.48 by 4 to get how much it costs for 4 pounds.
1.48 * 4 = 5.92
4 pounds of tomatoes costs $5.92
Answer Link

Otras preguntas

express the ratio as a fraction in the lowest term.500m:1km​
family of solutions of the second-order DE y y 0. Find a solution of the second-order IVP consisting of this differential equation and the given initial condi
What is the elevation of point B
Jonathon looked at the picture frame below and computed the following sum 8 3/4 +{-4}. What value did he find Answers: x 2y y 2 x
Anong pangyayari sa ikalawang digmaang pandaigdig
If you were asked to equate the sides of an equation, how would you do that​
Combine: “Levi Ackerman. Attack on Titan. Famous character. Fans.” A. Fans is celebrating the return of famous character Levi Ackerman in the world renowned ani
By way of tree diagram determine all likely outcome when a fair die is tossed
The rear wheels of a tractor are very wide. Why?​
What is constitution​