kaydeemyladyy
kaydeemyladyy kaydeemyladyy
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Help againnnn!!!!!!!

Help againnnn class=

Respuesta :

WojtekR
WojtekR WojtekR
  • 02-12-2017
[tex]P(8)=\dfrac{8\cdot(8+1)\cdot(2\cdot8+1)}{6}=\dfrac{8\cdot9\cdot17}{6}=\dfrac{1224}{6}=\boxed{204}[/tex]

Answer A.
Answer Link

Otras preguntas

The IPhone 7 costs about $220 for Apple to make, but they cost about $700 in stores. What is the markup percentage of the IPhone 7? (Round to the nearest
Please help me with this math problem on i-ready
winds sweep the sea floor of the Arial sea and blow dust, salt and particles hundreds of miles​
Which EOC configuration allows personnel to function in the EOC with minimum preparation or startup time?
In a point-by-point comparison, you
WILL MARK BRAINLIEST! WRITE 4 SENTENCES OF THE DIFFERENCES BETWEEN ROMAN AND GREEK, TELL ME A LITTLE BIT ABOUT THE GREEK GOVERNMENT AND TELL ME A LITTLE BIT ABO
What is thepreterit tenseof "abordar" inthe "ustedes"form?A. AbordasteisB. AbordamosC. Abordaron12 points for RIGHT answer​
A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
Pleas help I will mark brainliest
I need help please?!):