23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Really need help with this one
Who gives out judgement upon the souls of the departed
Which river is east of the Andes Mountains
Brittany's car gets 31 miles per gallon. Brittany's car used 24 gallons of gas on a round trip to see the ocean. How far away from Brittany's home is the ocean?
2. Find the square root of 49x²y4
The toes are posterior to the heel true or false
can someone please help me i would just need the answer
Write the equation of an ellipse with vertices (0, 5) and (0, -5) and co-vertices (2, 0) and (-2, 0).
What is a “quote bomb”?
A bullet of 10g strikes a sand bag at a speed of 100 m/s and gets embedded after travelling5 cm inside the bag.Calculate the resistive force exerted by the sand