winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

No is divisible by 7 if n is divided by 2 3 4 5 the remainder is 1 what is the smallest value that n could b
Which answer BEST describes the method used by Europeans to obtain slaves from Africa during the period of the slave trade? A) The Spanish began using a slave t
f(x) =3x; g(x) = 4x^2 +1 Which expression is equal to (fog) (x)? a 4x^2 + 3x -1 b 12x^3 + 3x c 36^2 + 1 d 12x^2 + 3
HELP PLS 18 POINTS!!!!! SUMMARY Students should compare and contrast the English Bill of Rights and the Bill of Rights in the American Constitution. Similaritie
Give three examples of propaganda used by the government during World War I.
Which of the following is not true of bases? (2 points) Bases are electrolytes. Bases have a distinctly bitter taste. Bases react with acids to produce a salt a
Solve on the interval 0 2pi. 2sec(x)+6=2
Who was Alexander the Great?
The value of a machine depreciates each year by 3 %. What will be the value of the machine bought for Rs 1,00,000 after two years.
Solve for a: 3a+11>5 Which graph shows the solutions?