winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

What is the relationship between greenhouse gasses and thermal energy.
Write 0.0045% as a decimal
et aussi surtout : (4-√2)(4+√2)
"If we respect others, we will get respect instead". Explain this statement.​
If a bouncing ball has a total energy of 20 J and a kinetic energy of 5 J, the ball’s potential energy is 5 10 15 20 J. If the kinetic energy of the ball decrea
Ms. Ashley planned to stay at a hotel that charges $88 per night for a room and $20 per night in fees and taxes. She used this expression to calculate the total
What is the efficiency of engine that exhausts 463J of heat in a process of doing 350 J of work?
how does residential school affect the Canadian government and society?
What was President Johnson’s early attitude toward the fighting in Vietnam? Check all of the boxes that apply. He wanted to go to war with North Vietnam to end
Help me please I beg of you please help