Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Solve −5x = 30. 1) 35 2) 6 3) −6 4) 25
4 What conditions are needed for acacia trees to grow?
Talk about our friends1. Do you see your friends very often?2. What do you like about your close friends?3. What do you like doing most with your friends?
Her unfriendly manner rubbed me the wrong way. What type of language is the phrase “rubbed me the wrong way”? A. literal B. technical C. figurative D. c
NEED HELP ASAP PLS! Part A Which sentence best describes the reaction of the Jews in Holland to the new anti-Jewish laws, according to Anne Frank: The Diary of
Hi guys, I know this isn't really a question and it's not related to any subject but can someone please tell me how to upload more than 1 Pic on brainly? ​
who sings The Music Theme broken record
What was the system of trade between the New World, England, and Africa in the 1500's known as? A. Treaty of Tordesillas B. The Slave Trade C. Spice Trade D. Th
What is biodiversity?
does anyone have any drawing tips for me?