chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Tamara bought one quart of juice. She drank one pint of juice. How many cups are left?
Which of the following is not considered a COPD related disease? a. Bronchiectasis b. Bronchial asthma c. Bronchitis d. Bronchial hypotension
An ice cream stand uses the expression 2 + 0.5x to determine the cost (in dollars) of an ice cream cone that has x scoops of ice cream. How much does an ice cre
the us economy after world war 1 relied in large part on · loans from aboard · construction · inflation · farming
When practicing mercantilism, countries attempted to a. have more imports than exports. c. equalize imports and exports. b. have fewer imports than exports. d.
What is one reason there were few Dutch immigrants in the Middle Colonies before 1800? Select the best answer from the choices provided. 1.The number of German
Mrs.jones is describing a function to her students.she says the output is equal to seven less than twice the input.which of the following equations models this
Giants and dwarfs are believed to be _________stars (Old or Young).
The end of the war in Europe compared to the end of the war in the Pacific
In its early days, the colony of Georgia prohibited representative government and