vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

The rubber band contains .......potential energy as it is stretched. less more same
What is the symbol for hope in Emily Dickinson's poem "Hope' is the thing with feathers"? A. A hurricane is symbolic of hope. B. A bird is symbolic of hope. C.
a huge airship only 78 feet shorter than the titanic
Informational social influence psychology definition.
Which italian island is depicted in this painting by william stanley haseltine?.
In the video, the students create two charged tapes, a "pointy" tape and a "square" tape. The pointy tape is first placed on top of the square tape, and the two
Use the following math quiz scores to answer the questions. 85%, 65%, 87%, 68%, 90%, 73%, 65%, 85%, 95%, 85% 17) What is the mean of these scores? 18) What is t
What is 1 2/3 multiple 2/3
why the development of the seed was an important event in the evolution of vascular plants
When you start an online course, what should you do to make sure you have access to college resources