kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

According to ancient Egyptians, which of the following made the pleasures of life permanent for the dead?
What did the philosophes do to better understand and improve society?
Solve for x: 2|x − 3| + 1 = 7 x = 0, x = 6 x = −1, x = 6 x = 0, x = 9 No solutions
What is 2-3(9+x)-98? What is x?
Round off 0.267 to one significant figure
Which answer adds a participial phrase to this sentence? At the park we saw a unicyclist. At the park we saw a unicyclist with four bottles. At the park we saw
Between 1820 and 1920 European indroduction to the east coast of the United States was where
Under early mercantilism, European nations sought to import raw materials from the Americas and ship manufactured goods to their colonies. Has that pattern chan
Which type of radiation is used to make images of bones inside the body?
complete each sentence 12 is 30% of