nellyscarreon23
nellyscarreon23 nellyscarreon23
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.69 per pound. Which equation can be used to model the total cost, C, in dollars, of ,p, pounds of bananas

A- C= 0.69 p

B- P= 0.69 c

C- C= 0.69 + p

D- P= 0.69 + c

Respuesta :

accom accom
  • 04-04-2018
The correct answer would be A. C = 0.69p. 
This is the correct answer because the total cost of the bananas should equal 0.69 times each pound bought.
Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
the length of a rectangle is 3 feet less than twice the width of the rectangle. if the perimeter of the rectangle is 324 feet, find the width and the length?
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
how does.debate in the senate differ from debate in the house?
Use trig to solve for x show work
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7