valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

The last section of jeromes journal stated that he has two more things to do.what are those two things ?
Stacy is a salesperson. She sold a microscope for $55 and earned 20% commission. How much commission did Stacy earn?
Physics Help ASAP Please!
In ΔBCD, the measure of ∠D=90°, DB = 96 feet, and CD = 14 feet. Find the measure of ∠B to the nearest tenth of a degree.
Hfjfdjiridifififufudufufufuduehehehh
People living near wind farms sometimes object to them because of visual pollution and what other form of pollution?
coach Henderson had 16 gallons of paint. He used an equal amount of the paint each of 5 days. How many gallons of paint did he use each day?
please help fast i only have 30 min !!!!!
Write the fraction as a product of a whole number and a unit fraction. 7/8 =
Can someone help with this question pls