krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

“the target was hit by the boy” is written in _______________ voice.
Xios teacher asked him to rewrite the sum of 60+90 as the product of the GCF of the 2 numbers and a sum. Ciao wrote 3(20+30). What mistake did Xiao make?
How do you feel about weight loss surgery? Is it a easy way out or a real treatment for health concerns
Do all caterpillars turn into butterflies?
The first Americans were
what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60
In the United States what tends to influence a persons level of prestige?
Miguel wishes to make a deposit. He has these bills: 5 ones, 4 fives, 2 tens, and 2 twenties. He has 4 nickels, 17 dimes, and 13 quarters. Miguel has checks for
what are names of people that famous painters?
The dog jumped clear of the lawnmower? Ad verb noun