Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

What is the speed of a transverse wave in a rope of length 2.00 m and mass 60.0 g under a tension of 500 n?
What expression represents the area of the triangle?
3+5x10(7-6)?2-4 what is this answer an what were the steps used to formulate it's answer
Which one of the following factors contributes to hypertension
BCALLE can you help me please
Dymatrix inc., a real estate firm that has been around for over 50 years, is recruiting personnel for its management positions. the senior management at dymatri
What is a tangent of a circle
About 145 out of 300 students prefer walking instead of riding the bus to school. About what percent of the students prefer walking?
Question help the muffin house produces and sells a variety of muffins. the selling price per dozen is​ $15, variable costs are​ $9 per​ dozen, and total fixed
It took less time to drive from one city to the other than they had anticipated. Which answer correctly describes the bolded word?